ABB AF400-30-11-70
  • Manufacturer: ABB
  • Part Number: AF400-30-11-70
  • Category: Low voltage products and systems
  • description: ABB AF400-30-11-70 1SFL577001R7011 is a 3 pole - 1000 V IEC or 600 V UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and Main Circuit Bars, controlling motors up to 200 kW / 400 V AC (AC-3) or 350 hp / 480 V UL and switching power circuits up to 600 A (AC-1) or 550 A UL general use.