ABB ACS880-01-105A-3
  • Manufacturer: ABB
  • Part Number: ACS880-01-105A-3
  • Category: Drives
  • description: ABB ACS880-01-105A-3 3AUA0000108025 LV AC industrial wall-mounted single drive, IEC: Pn 55 kW, 105 A, 400 V (ACS880-01-105A-3). The ACS880-01 drives are customized to meet the particular needs of specific industries, such as oil and gas, mining, metals, chemicals, cement, power plants, material handling, pulp and paper, sawmills, marine, water and wastewater, food and beverage, and automotive.