ABB ACS580-04-505A-4
  • Manufacturer: ABB
  • Part Number: ACS580-04-505A-4
  • Category: Drives
  • description: ABB ACS580-04-505A-4 3AUA0000170509 LV AC general purpose drive module, IEC: Pn 250 kW, 505 A, 400 V, UL: Pld 400 Hp, 483 A, 480 V (ACS580-04-505A-4). The ACS580-04 is plug-in ready to control your compressors, conveyors, pumps, extruders, centrifuges, mixers, fans and many other variable and constant torque applications, in a variety of light industries, including food and beverage, plastic, textile, material handling, and agriculture.